DDT

„Nawet najlepsza rada może przynieść więcej trudu niż dobra”. Ekspertka o dobrych radach od bliskich

Dzień Dobry TVN – kilka słów ode mnie! ❤️
„Często osoby, z którymi rozmawiamy, nie chcą od nas rad, natomiast chcą zostać wysłuchane, dostać uważność oraz empatię.”

Zapraszam do przeczytania: https://dziendobry.tvn.pl/…/jak-udzielac-rad-poznaj… 

Kasia Sebestjaniuk
i jej kilka słów o wysokiej wrażliwości

Czy czujesz czasem, że nie pasujesz do dzisiejszego świata? Nie odnajdujesz się we wszechobecnym pędzie, gdzie liczy się tylko coraz szybsze osiąganie coraz lepszych wyników? Często czujesz się zmęczona/y ilością bodźców docierających z każdej strony?Być może jesteś osobą wysoko wrażliwą. Pojęcie to zostało wprowadzone przez dr Elaine Aron. Wyróżniła ona 4 cechy opisujące wysoką wrażliwość, określone akronimem DOES:D, czyli depth of processing – głębokość przetwarzaniaO, czyli overstimulation – przestymulowanie, inaczej łatwość ulegania przestymulowaniuE, czyli emotional reactivity and empathy – emocjonalna reaktywność i empatiaS, czyli sensing the subtle – wyczulenie na subtelności.Według badań przyczyną takiego stanu rzeczy są geny.
U podstaw wysokiej wrażliwości leży odmienna charakterystyka układu nerwowego, który jest bardziej pobudliwy niż u nie-WWO. Reaguje on na subtelniejsze doświadczenia, a co za tym idzie więcej czasu zajmuje mu powrót do równowagi po reakcji na intensywniejsze bodźce. Należy również odróżnić wysoką wrażliwość od neurotyczności, gdzie występuje stały niepokój bez konkretnej przyczyny.Wysoka wrażliwość często kojarzy się z nadwrażliwością, nadmiernymi reakcjami emocjonalnymi czy skłonnością do urazów psychicznych. W pracy z takimi osobami ważne jest, aby pokazać ogromny potencjał tej cechy. Bowiem wysoka wrażliwość oprócz tego, że wiąże się z większą skłonnością do przeżywania stresu i innych trudności, umożliwia mocniejsze dostrzeganie pozytywnych aspektów życia. Takie osoby czerpią z życia pełnymi garściami, są bardziej empatyczne, uważne, mają większą samoświadomość i są bardziej refleksyjne.Wysoka wrażliwość nie powinna być postrzegana jako zaburzenie, natomiast odmienny sposób postrzegania świata i w takim wypadku psychoterapia może pomóc rozwinąć własny potencjał i wykorzystać talenty.Zapraszam do zapoznania się z poniższą listą i refleksji nad własnymi cechami!Oczywiście wymienione poniżej cechy nie występują u nikogo wszystkie naraz i nie w każdej sytuacji, natomiast będzie to zdecydowana większość.Więcej informacji znajdziecie w książce “Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza.”
Elaine N. Aron

Zespół
Zespół
Zespół

Poprzednie
Następne

NASZ ZESPÓŁ

Ciężko Nam zrobić zdjęcie jak jesteśmy wszyscy!Ale jakby połączyć te trzy zdjęcia – to zespół MOCy mamy w komplecie 💛A kto tworzy Nasz zespół:🔸terapeuci🔸psycholodzy🔸pedagodzy🔸psychodietetyk🙂Ania Słodownik, Kasia Sebestjaniuk, Kasia Masica, Paulina Bejer, Adrianna Sobczuk, Joanna Pytel, Dietetyk Aleksandra Narewska, Paulina Ostrowska, Anna Kondracka, Natalia Barańska, Marcin Buraczek, Joanna Buraczek.

1

Anna Słodownik
o Rodzicielstwie Bliskości – Attachment Parenting.

Jako młodzi rodzice jesteśmy zewsząd zasypywani różnymi „dobrymi” radami jak wychować swoje dziecko. Wszyscy dookoła zdają się być ekspertami w tej dziedzinie. Czy istnieje więc jedyny, słuszny model wychowania? A może warto działać zgodnie ze swoim przeczuciem?

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o jednym z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem, który był wykorzystywany na przestrzeni wieków, zanim jeszcze zasypały nas behawioralne metody modelujące zachowanie.
Mowa oczywiście o idei rodzicielstwa opartego na przywiązaniu. Na czym ono właściwie polega?

Przede wszystkim jest skoncentrowane na dziecku i jego potrzebach, charakterystyczny dla niego jest również brak kar cielesnych i słownych. Najważniejsze jest tutaj nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem i praca na powstałej więzi.

Możemy wyróżnić siedem filarów, na których oparte jest rodzicielstwo bliskości:

1. Bliskość od chwili narodzin

Już od chwili narodzin, ważna jest bliskość fizyczna i emocjonalna z dzieckiem. Psychologowie i lekarze podkreślają jak ważne jest aby po porodzie matka i dziecko mogli przebywać razem. Stąd tak wiele mówi się ostatnio o znaczeniu „kangurowania” w rozwoju malucha. Położony na brzuchu mamy malec uspokaja się i ogrzewa, a jego skórę zasiedla przyjazna mikroflora od mamy.

2. Karmienie piersią

Dziecko już od momentu narodzin odczuwa naturalną, biologiczną potrzebę bliskości, a matka, również intuicyjnie, pragnie zaopiekować się swoim maleństwem. Ich potrzeby są więc idealnie do siebie dopasowane. Karmienie piersią jest pierwszą próbą porozumienia i odczytywania swoich potrzeb. Mama musi rozumieć sygnały płynące z ciała dziecka, aby w odpowiednim momencie dostarczyć mu pokarm. To połączenie wpływa korzystnie na organizm matki, stymulując ją do produkcji oksytocyny i prolaktyny. Dzięki nim mama staje się bardziej odporna na zmęczenie i stres, lepiej reaguje też na potrzeby dziecka i szybciej się regeneruje.

3. Noszenie na rękach

Najnowsze badania udowadniają, że dziecko, które jest noszone na rękach szybciej się uczy, jest lepiej stymulowane do odkrywania świata, jest spokojniejsze, lepiej się rozwija i rzadziej ma kolki. Jednak przede wszystkim noszenie dziecka blisko swojego ciała sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania i wzmacnia więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. Bliskość ciał i ich częsty dotyk powoduje wzrost hormonu miłości (oksytocyny), zapewnia również poczucie bezpieczeństwa. W trakcie ciąży dziecko było noszone, kołysane i ogrzewane w brzuchu mamy. Dlatego potrzeba brania na ręce jest dla niego zupełnie naturalna.
Nie jest prawdą, że dziecko „przyzwyczaja się” i ciężko jest je później tego oduczyć.

4. Spanie w bliskości

Spanie z dzieckiem powinno zawsze być indywidualnym wyborem rodziców.
Dziecko może spać w swoim własnym łóżeczku/kołysce/dostawce w sypialni rodziców. Ta bliskość ułatwia nocne karmienia, pozwala dziecku szybciej wyciszyć się i wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. Ponadto spanie razem jest dla rodzica okazją do znalezienia spokojnej chwili z dzieckiem w ciągu zabieganego dnia.
W swojej pracy spotkałam dzieci, którym wystarczał już niewielki kontakt z rodzicem np. trzymanie dłoni, by móc spokojnie zasnąć.

5. Reagowanie na płacz dziecka

Płacz jest biologicznym sygnałem, mającym pomóc dziecku w przetrwaniu. Przywoływał matkę lub opiekuna gdy działo się coś niepokojącego.
Płacz jest również sposobem komunikacji, mówi o tym, że jakaś potrzeba nie została zaspokojona.
Przyczyn płaczu może być wiele. Należą do nich głód, pragnienie, mokra pieluszka, lęk, niewygoda, uczucie chłodu/przegrzania lub ból.
Dzieci wierzą, że rodzice zareagują na ten sygnał. Za każdym razem gdy podejmiemy działanie, budujemy w dziecku przekonanie, że zawsze może liczyć na naszą opiekę i zrozumienie.

Uważna i troskliwa i reakcja na płacz buduje więc zaufanie na linii rodzic-dziecko.

6. Odsunięcie behawioralnych metod

Rodzicielstwo Bliskości zakłada poleganie na własnym instynkcie rodzicielskim, działanie zgodnie ze swoim przeczuciem i podszeptami serca. Zaleca odejście od surowych i radykalnych stylów rodzicielstwa, budujących niepotrzebny dystans między opiekunem, a dzieckiem.

7. Balans

Kluczem do zachowania równowagi w byciu rodzicem i partnerem jest dbanie również o swoje potrzeby, a także właściwe reagowanie na sygnały dziecka i umiejętność wyczucia kiedy należy powiedzieć „tak”, a kiedy „nie”. Nie zapominajmy więc o swoim odpoczynku, chwili „dla siebie” z książką w ręku. Za szczęśliwym dzieckiem stoją przecież szczęśliwi rodzice.

Rodzicielstwo powinno być przede wszystkim bliską relacją pomiędzy dorosłym, a dzieckiem. Przytoczone filary pomagają w stworzeniu relacji, a gdy ta już powstanie – starajmy się wypracować własny styl opieki, który opiera się na trzymaniu się tego, co działa i modyfikacji tego, co nam nie odpowiada. W ten sposób dziecko i my mamy szansę na „dopasowanie się” do siebie.

Należy pamiętać, że rodzicielstwo bliskości nie jest sztywnym zbiorem zasad i reguł, których należy przestrzegać. Myśląc o nim, należy raczej zaufać swojemu instynktowi.
Kto, jak nie my, rodzice, zna lepiej potrzeby swojego dziecka?

FabLab Orange

Cykl Warsztatów z FabLab Gdańsk powered by Orange kotynuacja.

Jesteśmy niesamowicie dumni z naszych Terapeutek, Adrianny Sobczuk oraz Anny Słodownik, które poprowadziły cykl warsztatów dla kobiet w FabLab Gdańsk powered by Orange w ramach projektu ITech Women! 

Jeżeli chciałbyś zorganizować warsztaty/szkolenie w swojej firmie lub środowisku pracy- zapraszamy do kontaktu!

273050179_352078743591103_6102496226220444121_n
273409827_351889153610062_7055491677051613226_n

Poprzednie
Następne

Nawiązanie współpracy z Integri TSR

Brakuje słów, żeby opisać jak bardzo się cieszę!Być częścią tak niezwykłego zespołu jak Integri TSR to wieeeeelki zaszczyt i wyróżnienie, za które na maxa dziękuję! ❤️ emocje sięgają zenitu i radość, że mogę podzielić się z Wami taką nowiną! 

Kilka słów od Integri TSR
„Z więlką przyjemnością przedstawiamy kolejną trenerkę w zespole Integri TSR: Joannę Buraczek 🤩

To nie mogło skończyć się inaczej, bowiem Asia, przez splot pewnych okoliczności, była pierwsza osobą, która polubiła stronę Integri na FB!🤗Ponadto przez zawirowania formalne skończyła aż dwa szkolenie z kursu podstawowego TSR!😘Asia jako doświadczona specjalistka od tematu tzw. zaburzeń odżywiania, poprowadzi u nas szkolenia właśnie z tego zakresu:(https://szkoleniatsr.pl/…/praca-z-klientem-zmagajacym…)oraz zajęcia Studium Terapii i Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązań – poziom podstawowy💪Swoją ogromną pozytywną energią pokona niejeden szklany ekran komputera i przegrzeje niejedno łącze 😉 więc jeśli wahasz sie czy szkolenia online są dla Ciebie – warto spróbować od Asi! 

Warsztaty
264554066_1384516271999703_7075269718849384135_n
266377513_1384516261999704_7236773425504555305_n

Poprzednie
Następne

Cykl Warsztatów z FabLab Gdańsk powered by Orange

Oficjalnie – styczeń to miesiąc warsztatów!

Dużo spotkań, dużo warsztatów, dużo szkoleń, dużo suuuuuper ludzi, z którymi warto być!

A dzisiejszym tematem w FabLab Gdańsk powered by Orange jest: stawianie granic 💪
Współpraca z FabLab Gdańsk trwa od grudnia 2021. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak wspaniałego miejsca. Więcej informacji o Stowarzyszeniu znajdziecie na https://www.fablab.gdansk.pl/o-nas

248543762_1354014615049869_1635114200909343723_n
249373830_1354014605049870_4562725119715823083_n
252414352_4508193035954488_1988923988489134416_n

Poprzednie
Następne

Warsztaty z młodzieżą
w Miejskiej Bibliotece w Bytowie

W środę 27 października mieliśmy okazję prowadzić warsztaty dla młodzieży z I LO w Bytowie w  Pracowni Orange Miejskiej Biblioteki w Bytowie. Tematem spotkania był „Nastoletni kryzys – jak odnaleźć w tym MOC” 🤔💪 Rozmawialiśmy o depresji, próbach samobójczych, samookaleczeniach, uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, a także o różnego rodzaju zaburzeniach odżywiania.Uczniowie mieli możliwość zadać anonimowo pytanie, na które otrzymali odpowiedź i jak sobie radzić z danym problemem. W czasie spotkania omawialiśmy również książki, które Biblioteka zakupiła w ramach projektu „Apteczka literacka”. Są to tytuły, które pomogą nie tylko nastolatkom, ale również dorosłym

240828389_1314835915634406_2918756771960276031_n
240928843_1314839172300747_956418820598681377_n

Poprzednie
Następne

Urodzinowe spotkanie
„ROK Centrum Sięgam PoMoc”

Zapraszamy Was serdecznie na niezwykłe wydarzenieROK Centrum Sięgam PoMoc,które będzie miało miejsce 28.08.2021 (sobota)na godzinę 17:00!Miejsce: Zieleniak, V piętro, 516C. Nie wiem jak Wam – ale Nam nadal ciężko jest uwierzyć,że już rok RAZEM SIĘGAMY PO MOC❤️ Z tej okazji zapraszamy Was na urodzinowe ciacho, toast, zdjęcia,i.. wspólny czas pełen MOCy, radości, planowania tego co dalej(bo też będziemy chcieli o tym porozmawiać) i wzajemności 🙂 Wydarzenie jest bezpłatne, jednak by wziąć udział i zostać zapisanym do listy prosimy o wpłatę dowolnej kwoty na dowolną organizacje i wysłanie potwierdzenia przelewu np. na Schronisko dla zwierzątw Kościerzynie, Gdyni, czy w Gdańsku :)Może to być też dowolna zrzutka – np. Zbiórka dla Powstańców. W trakcie wydarzenia 28.08 będziemy zbierać karmę na wybrane przez Nas schronisko 🙂Niech MOC będzie z Nami!Do zobaczenia 

Kopia-wydarzenie

Poprzednie
Następne

SPOTKANIE: Terapeutyczna Moc Książek

Kolejne wydarzenie/spotkanie/szkolenie już 3 września! Tym razem o niezwykłej MOCY książek! Jak książki mogą Nam pomóc, które książki mogą Nam pomóc ❤️ Których książek używać do pracy z Pacjentem i które ćwiczenia warto wykorzystaćw pracy terapeutycznej! Zapisy pod numerem telefonu: 606160718,
mailowo: buraczek.joanna@gmail.com bądź w wiadomości prywatnej. Prowadząca: Joanna BuraczekPłatność: 60 zł, max na 2 dni przed wydarzeniem. Po opłaceniu warsztatu, zostanie wysłany do Państwa link do platformy ZOOM, gdzie się zobaczymy! Serdecznie zapraszam! ❤️ 

Warsztaty

WARSZTAT ROZWOJOWY: Odnajdź swoje wewnętrzne piękno!

„Piękno jest w Tobie” Pod tym hasłem, organizujemy dla Was kolejne warsztaty rozwojowe, na które już teraz – serdecznie Was zapraszamy! ♥ Odnajdź swoje piękno! ♥
Nazwij je, pobądź z nim, odszukaj, ukochaj!
Bądź dla siebie dobra/dobry!
Nie warunkuj siebie i swojego poczucia własnej wartości, przez to jak wyglądasz, bądź jaki nosisz rozmiar ciuchów! ♥
Bądź z siebie dumna/y za to jakim jestem człowiekiem
i ILE PIĘKNA JEST W TOBIE!Między innymi o tym będzie nasz warsztat – który oprócz wymiany doświadczeń, będzie opierał się na zadaniach i niezwykle ważnej,pracy własnej ♥ Zapisy pod numerem telefonu: 606160718,
mailowo: buraczek.joanna@gmail.com
bądź w wiadomości prywatnej 🙂 Prowadząca: Joanna Buraczek 🙂Płatność: 120 zł, max na 2 dni przed wydarzeniem.
Po opłaceniu warsztatu, zostanie wysłany do Państwa link do platformy ZOOM, gdzie się zobaczymy!

Szkolenie

SZKOLENIE: Praca z Pacjentem chorującym na zaburzenia odżywiania

Praca z Pacjentem chorującym na zaburzenia odżywiania.

Spotkanie kierujemy m.in. do terapeutów, pedagogów, psychologów, dietetyków, osób pracujących z młodzieżą oraz osób zainteresowanych tematyką.

ZAKRES:

*Czym są zaburzenia odżywiania,
*Rodzaje (między innymi): anoreksja, bulimia, ortoreksja, kompulsywne jedzenie,
*Na jakich fundamentach opiera się choroba, m.in. perfekcjonizm, silne poczucie kontroli,
*Rozpoznawanie pierwszych sygnałów choroby,
*Proces leczenia/zdrowienia,
*Jak wspierać osobę chorującą,
*Znaczenie terapii w procesie leczenia,
*Metody, narzędzia pracy; gry terapeutyczne,
*Rola osób bliskich w procesie leczenia i zdrowienia,
*Mity/Stereotypy

Osoba prowadząca: Joanna Buraczek, terapeutka, założycielka Centrum Terapeutycznego Sięgam PoMoc, od kilku lat pracująca z osobami, które walczą z zaburzeniami odżywiania – zarówno podczas sesji indywidualnych, jak i grup wsparcia. Spotkanie odbędzie się w formie online – na platformie zoom.

Data: 5.03,2021 (piątek) 18:00-21:00, Koszt: 270 zł, Zapisy: 606-160-718, buraczek.joanna@gmail.com Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów.

Zaznaczenie „wezmę udział” nie jest jednoznaczne z udziałem.

Strony

Social Media


Facebook-f


Instagram


Linkedin

Centrum Terapeutyczne Sięgam poMoc

80-958, Wały Piastowskie 1, Gdańsk, Centrum Biznesu Zieleniak