Kasia Sebestjaniuk i jej kilka słów o wysokiej wrażliwości

Czy czujesz czasem, że nie pasujesz do dzisiejszego świata? Nie odnajdujesz się we wszechobecnym pędzie, gdzie liczy się tylko coraz szybsze osiąganie coraz lepszych wyników? Często czujesz się zmęczona/y ilością bodźców docierających z każdej strony?
Być może jesteś osobą wysoko wrażliwą. Pojęcie to zostało wprowadzone przez dr Elaine Aron. Wyróżniła ona 4 cechy opisujące wysoką wrażliwość, określone akronimem DOES:
D, czyli depth of processing – głębokość przetwarzania
O, czyli overstimulation – przestymulowanie, inaczej łatwość ulegania przestymulowaniu
E, czyli emotional reactivity and empathy – emocjonalna reaktywność i empatia
S, czyli sensing the subtle – wyczulenie na subtelności.
Według badań przyczyną takiego stanu rzeczy są geny.
U podstaw wysokiej wrażliwości leży odmienna charakterystyka układu nerwowego, który jest bardziej pobudliwy niż u nie-WWO. Reaguje on na subtelniejsze doświadczenia, a co za tym idzie więcej czasu zajmuje mu powrót do równowagi po reakcji na intensywniejsze bodźce. Należy również odróżnić wysoką wrażliwość od neurotyczności, gdzie występuje stały niepokój bez konkretnej przyczyny.
Wysoka wrażliwość często kojarzy się z nadwrażliwością, nadmiernymi reakcjami emocjonalnymi czy skłonnością do urazów psychicznych. W pracy z takimi osobami ważne jest, aby pokazać ogromny potencjał tej cechy. Bowiem wysoka wrażliwość oprócz tego, że wiąże się z większą skłonnością do przeżywania stresu i innych trudności, umożliwia mocniejsze dostrzeganie pozytywnych aspektów życia. Takie osoby czerpią z życia pełnymi garściami, są bardziej empatyczne, uważne, mają większą samoświadomość i są bardziej refleksyjne.
Wysoka wrażliwość nie powinna być postrzegana jako zaburzenie, natomiast odmienny sposób postrzegania świata i w takim wypadku psychoterapia może pomóc rozwinąć własny potencjał i wykorzystać talenty.
Zapraszam do zapoznania się z poniższą listą i refleksji nad własnymi cechami!
Oczywiście wymienione poniżej cechy nie występują u nikogo wszystkie naraz i nie w każdej sytuacji, natomiast będzie to zdecydowana większość.
Więcej informacji znajdziecie w książce “Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza.”
Elaine N. Aron